You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/dwor-soplicowo.pl/includes/menu.inc).

Sudety - czynny odpoczynek dla całej rodziny

on Sep 5, 2020
Sudety to niezmiernie urozmaicona i fascynująca kraina górska, położona na południowo – zachodnim krańcu Polski. Sudetami dzielimy się w znacznej mierze z naszymi czeskimi sąsiadami, mały skrawek znajduje się również na terenie Niemiec. W obrębie sudeckiego łańcucha górskiego znajduje się sporo, mezoregionów, wśród których największe są: Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie, Góry Stołowe i Góry Sowie.

Sudety, góry
Author: Katarzyna Matylla
Source: http://www.flickr.com
Sudety to obszar wyjątkowo cenny przyrodniczo, a ich najwyższe pasmo objęto ochroną w postaci Karkonoskiego Parku Narodowego. Najwyższym szczytem jest tutaj Śnieżka (tysiąc sześćset dwa metry nad poziomem morza), na wierzchołku, której znajduje się schronisko jak również budynek mieszczący restaurację i obserwatorium meteorologiczne. Typowym elementem karkonoskiego krajobrazu są kotły polodowcowe o spadzistych ścianach, malownicze jeziora górskie, między innymi Mały i Wielki Staw oraz Śnieżne Kotły, a także granitowe skałki o cudownych kształtach i przedziwnych nazwach: Słonecznik, Pielgrzymy, czy też Końskie Łby. Interesującym mieszkańcem Parku jest muflon – gatunek sprowadzony tu mniej więcej 100 lat temu z Sardynii i Korsyki.

Niezwykłą atrakcją przyrodniczą jest Park Narodowy Gór Stołowych, ochraniający baśniowe formy zniszczonych, piaskowcowych skał. Większość z nich posiada własne, sugestywne nazwy: Szczeliniec, Skalniak, Narożnik, Skalne Grzyby. Przez skalne miasta wiodą wyjątkowe labirynty, które urzekają różnorodnością kształtów i majestatycznością otaczających je skał. Należy wiedzieć, że w Górach Stołowych znajduje się zarówno najmniejsza, jak i największa polska sowa.

Ten serwis internetowy posiada pokrewne informacje na omawiany temat. Koniecznie zbadaj to teraz, gdyż uzyskane informacje całkowicie Cię pochłoną.

Potężny puchacz najkorzystniej czuje się na skalnych osuwiskach, niewielka sowa z kolei zamieszkuje dziuple mieszczące się w pniach drzew.

Najbardziej znaczącą miejscowością na terenie Sudetów jest Jelenia Góra przyciągająca zwiedzających przepięknym rynkiem z klasycystycznym ratuszem i kamienicami z siedemnastego i osiemnastego wieku. Dużą atrakcją są także pozostałości piętnasto wiecznych murów obronnych z trzema basztami a także gotyckie i barokowe kościoły.

Dwoma najpopularniejszymi miejscowościami turystycznymi w Sudetach są niewątpliwie Szklarska Poręba i Karpacz, które są znakomitą bazą wypadową w Karkonosze. W trakcie spacerów po Szklarskiej Porębie powinno się odwiedzić Muzeum Mineralogiczne, Muzeum Energetyki, Starą Chatę Walońską jak również Domu Gerharta i Carla Hauptmannow. Punktem obowiązkowym zwiedzania są także wodospady Szklarka i Kamieńczyk. Warto także skorzystać z wjazdu kolejka górską na Szrenicę, skąd podziwiać można Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie i zachodnie Karkonosze.Najwspanialszym zabytkiem Karpacza jest świątynia wang, zbudowana z drewna sosnowego na przełomie XII i XIII w.. Oglądając to jedyne w swoim rodzaju dzieło dawnej sztuki nordyckiej, warto poznać burzliwe dzieje tego malutkiego kościółka. Należy zobaczyć też Miejskie Muzeum Zabawek z rekwizytami z całego świata. Pod Karpaczem w miejscowości Ścięgny mieści się miasteczko Western City, które na pewno będzie fantastyczną zabawą dla dzieci. Nieodległe Kowary proponują swoim gościom wizytę w sztolniach, gdzie wydobywano niegdyś promieniotwórczy materiał do budowy pierwszej radzieckiej bomby atomowej. Trzeba również zajrzeć do Parku Miniatur, gdzie wybudowano figurki największych śląskich zabytków.

W Sudetach znajduje się również parę uzdrowisk przyciągających rzesze kuracjuszy. Jednym z nich jest Świeradów – Zdrój znany z leczniczych, radoczynnych źródeł, fantastycznego Parku Zdrojowego oraz najdłuższej na dolnym Śląsku hali spacerowej zrobionej z drewna. Podobnie popularna jest mieszcząca się u stóp Gór Stołowych Kudowa Zdrój – kurort z angielskim parkiem zdrojowym, pijalnia wód mineralnych z salą koncertową oraz muzea zabawek i żaby. W kolejnym uzdrowisku – Dusznikach – Zdroju trzeba zobaczyć Muzeum Papiernictwa.

Bolesławiec słynie z ceramiki krzemionkowej. Podczas pobytu w miasteczku należy odwiedzić Muzeum Ceramiki, ratusz i kościół Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja będący jedną z najcenniejszych świątyń na Dolnym Śląsku. Najogromniejszą atrakcją Lubomierza jest Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych. Warto wiedzieć, że to właśnie tutaj nakręcono słynną komedię „Sami Swoi”. Fani tego filmu zapewne nie zapomną o wizycie w Muzeum Kargula i Pawlaka, gdzie można zobaczyć płot rozdzielający zagrody sąsiadów oraz sporo innych pamiątek powiązanych z komedią. Historia Złotoryi, jak sama nazwa sugeruje, powiązana jest ze złotem. Pozostałością po panującej tu od dwunastego do piętnastego wieku gorączce złota jest uprzystępniona do zwiedzania, kopalnia „Aurelia” wykuta w wulkanicznych skałach. Warto także zaglądnąć do Muzeum Złota. Miejscowość znacznie się ożywia podczas Mistrzostw Polski w Płukaniu Złota. Podczas pobytu w Złotoryi warto również zobaczyć rynek z neorenesansowym ratuszem i kamienicami oraz pozostałości murów obronnych z 20-metrową Basztą Kowalską, z której roztacza się bajeczna panorama miasteczka.

Do Grodźca zwiedzający przybywają na turnieje rycerskie rozgrywane na tutejszym zamku. Z tego typu imprez słynął również Lwówek Śląski, któremu popularności przydawał również pierwszy w Polsce browar. Prócz tego miasteczko może się pochwalić romańsko – gotyckim kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, murami miejskimi z dwoma wieżami bramnymi: Bolesławiecką i Lubańską oraz rynkiem z renesansowymi kamieniczkami i ratuszem.

Istotnym ośrodkiem sakralnym są Wambierzyce, gdzie wznosi się monumentalna Bazylika z czternasto-wieczną z cudowną figurką Matki Boskiej. W miejscowości znajduje się również urocza Droga Krzyżowa oraz szopka składająca się z ośmiuset elementów. W pobliskiej Czermnej znajduje się osobliwa Kaplica Czaszek, gdzie zgromadzono kilka tysięcy ludzkich kości i czaszek – ofiar wojen i epidemii cholery.

Entuzjaści górskich wycieczek powinni zaznajomić się z propozycją wczasów w Krościenku (Pieniny) - popularna oferta.